Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy medycznej, starożytnym zabiegiem uzdrawiającym. Pierwsze zapiski dotyczące masażu pochodzą z Chin i Indii. Był częścią rytuału religijnego.
Jednak pierwsze dokładne zasady przeprowadzenia zabiegu podali Hindusi.
Wykorzystywany był w lecznictwie już 3000 lat p.n.e. W słynnych dziełach Hipokratesa, Galena, Celsusa znalazły się wzmianki o jego leczniczym działaniu . W XVI w. Ambroży Pare, sławny chirurg zajął się badaniami nad fizjologią masażu. Został twórcą metody uciskowej. Następne badania należą do Fredricha Hoffmana w XVII w. Był wielkim zwolennikiem medycyny naturalnej.
Niestety dopiero w XIX w. nastąpił wielki przełom w historii masażu. Szwedzcy lekarze opracowali metodę terapeutyczną tzw."szwedzką gimnastyką", której integralną częścią był masaż. Opracowali system stosowania zabiegów w profilaktyce i poszczególnych chorobach.
Szkoła masażu klasycznego została stworzona przez lekarza holenderskiego Johana Mezgera z Amsterdamu. Po raz pierwszy opracowano w osobnym dziele system metod masażu,wskazania i przeciwwskazania, które Mezger oparł na własnych badaniach i doświadczeniach.
Zander, szwedzki lekarz i uczeń Mezgera usiłował zastąpić ręczną pracę aparatami. Zyskał chwilowe zainteresowanie na cały świecie, jednak dalsze badania i doświadczenia pokazały, że żaden aparat nie zastąpi ręki masującego.
W dzisiejszych czasach naturalne metody medycyny niekonwencjonalnej święcą swój wielki powrót. Leczenie uzdrowiskowe,gimnastyka i masaż to podstawa efektownej rechabilitacji. Na całym świecie szkoli się masażystów, powstaje coraz więcej szkół w tej dziedzinie.
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie. X zamknij